Forma do pieczenia pasztetu z żaroodpornej i ekologicznej tektury falistej

30.04.2019 Formy do pieczenia pasztetów są kupowane zarówno przez małych wytwórców, jak i duże firmy przemysłu spożywczego. Często wykorzystuje się formy do pieczenia z aluminium lub papierowe formy do pieczenia z powłokami silikonowymi lub polietylenowymi. Takie formy do pieczenia coraz częściej są jednak poddawane krytyce jako szkodliwe dla zdrowia. Ponadto materiały tego typu są wyzwaniem pod kątem recyklingu. Ekologiczną i odpowiedzialną alternatywą są formy do pieczenia pasztetów wykonane z tektury falistej!
Formy do pieczenia pasztetów

Nasze formy do pieczenia pasztetów składają się z tektury falistej certyfikowanej pod kątem kontaktu z żywnością. Do produkcji form do pieczenia pasztetów stosuje się wyłącznie przetworzony na tekturę falistą papier z włókien pierwotnych. Bazująca na wodzie powłoka zapewnia formom do pieczenia pasztetów wysoki współczynnik Kit – o wartości 12. Stanowi on jednostkę miary pozwalającą na ocenę odporności na tłuszcz. Projektanci skonstruowali formę do pieczenia pasztetu bez łączeń, co pozwala na bezproblemowe wypełnienie jej masą mięsną. Formy do pieczenia zostały wykonane z fali E i podczas produkcji skleja się je w dwóch miejscach. Ze względu na konstrukcję formy do pieczenia pasztetów łatwo się rozstawia, a w razie potrzeby można je ułożyć w stos, wkładając jedną w drugą.

Zapraszamy do zakupu form do pieczenia pasztetów bezpośrednio od producenta: nasze formy do pieczenia pasztetów produkowane są z zachowaniem surowych warunków higienicznych. W tym zakresie w naszych zakładach obowiązuje standard BRC/IoP. Istnieje również możliwość wykonania nadruku na formach do pieczenia pasztetów: mogą to być na przykład logotypy, informacje o firmie, wskazówki dotyczące pieczenia i wiele innych. Formy do pieczenia pasztetów mogą zostać wyprodukowane z czarnej, białej lub brązowej tektury falistej.

Ponadto formy można oczywiście stosować nie tylko do pieczenia pasztetów, lecz także na inne produkty spożywcze: formy do pieczenia doskonale nadają się na ciasta, chleb, filety rybne i inne potrawy zawierające tłuszcz. Tekturę falistą można podgrzać do temperatury 220°C. Ponadto nie ma konieczności natłuszczania form do pieczenia pasztetów.

Na ewentualne pytania chętnie odpowiemy również osobiście. Zapraszamy do kontaktu!

Twój kontakt do THIMM:

Chętnie udzielimy Państwu w każdej chwili cennych informacji o naszych produktach i usługach, jak również o Grupie THIMM, wiodącym dostawcy rozwiązań w zakresie pakowania i dystrybucji towarów. Zapraszamy do dokonania wyboru:

  • Kup opakowanie: Skontaktuj się z naszym zespołem sprzedaży
  • Odwiedź THIMM: Poznaj adresy lokalizacji naszej firmy
  • Otrzymaj informacje o produkcie: Zapoznaj się z naszą ofertą online lub osobiście skontaktuj z nami.

Nasz serwis dla przedstawicieli mediów:

W dziale prasowym Grupy THIMM znajdą Państwo aktualne komunikaty prasowe zawierające tekst i zdjęcia. Na pytania przedstawicieli mediów dotyczące opakowań, ekspozytorów sprzedażowych, systemów opakowań, usług opakowaniowych lub Grupy THIMM odpowiedzą nasi przedstawiciele prasowi.

Praca w THIMM:

Jesteś zainteresowany stanowiskiem w branży? Aktualne oferty pracy w branży opakowaniowej, od technologów opakowań, konsultantów sprzedaży do kadry kierowniczej (m/f/d) znajdują się w naszej sekcji kariery.

‎Ładuję...
Ta strona używa plików Cookie, aby zagwarantować Państwu najlepsze możliwe usługi. Odwiedzając www.top-packaging.pl wyrażają Państwo zgodę na Wykorzystanie plików Cookies.